به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، وزارت دادگستری آمریکا رسما از بریتانیا خواسته است تا جولیان آسانژ مالک و پایه گذار وبگاه ویکی لیکس را برای مواجه شدن با اتهاماتش به ایالات متحده بازگرداند. آسانژ از سوی آمریکا به توطئه برای هک کردن رایانه های دولتی و نقض قوانین جاسوسی متهم شده است.

 

سخنگوی اداره امنیت داخلی بریتانیا نیز در این باره گفت: آقای آسانژ در ارتباط با درخواست ایالات متحده آمریکا برای استرداد به این کشور دستگیر شده است. وی با اتهامات متعددی از جمله سوء استفاده از رایانه و افشای غیرقانونی اطلاعات مربوط به دفاع ملی روبرو شده است. ما اکنون درخواست استرداد کامل آسانژ را از سوی آمریکا دریافت کرده ایم.

مقام های امنیتی آمریکایی و انگلیسی گفتند: مقام های قضایی آمریکایی هفته گذشته درخواست رسمی مربوط به استرداد آسانژ را به مقام های انگلیسی تحویل داده اند.

11 آوریل بود که پلیس به زور مالک و پایه گذار ویکی لیکس را از سفارت اکوادور در لندن خارج کرد. وی از سال 2012 میلادی تاکنون در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته بود، کمی بعد از آنکه دولت سوئد وی را به خاطر اتهام آزار و اذیت جنسی تحت پیگرد قانونی قرار داد.

انتهای پیام /