به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در حالی که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان برای آغاز دور هفتم مذاکرات صلح با طالبان در قطر آمادگی می‌گیرد وزارت خارجه آمریکا چهار محور اصلی این دور از مذاکرات را با اعضای دفتر سیاسی طالبان تعیین کرد.

«مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به رسانه‌ها گفت: ما چهار موضوع را برای مذاکره با طالبان تعیین کردیم که خلیلزاد در سفر اخیرش به کشورهای منطقه در حال کار بر روی این موضوعات است.

وی افزود: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، تضمین مبارزه با تروریسم و همکاری، مذاکرات بین‌الافغانی و کاهش خشونت‌ها از محورهای اصلی مذاکرات صلح با طالبان هستند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت: خلیلزاد درباره آمادگی طرف‌های افغان برای مذاکره با طالبان گفت‌وگوهای طولانی داشته است زیرا این گفت‌وگوها برای روند صلح مهم هستند.

این در حالی است که «ملاعبدالغنی برادر» معاون سیاسی رهبر طالبان چندی پیش گفته بود تا زمانی که موضوع خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مشخص نشود این گروه درباره سایر مسائل با آمریکا گفت‌وگو نخواهد کرد.

اخیرا «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز به رسانه‌ها گفته بود: آمریکا باید در این دور از مذاکرات نخست جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را اعلام کند.

از سوی دیگر، برخی از منابع نزدیک به طالبان در روزهای گذشته از عدم تمایل طالبان به ادامه مذاکرات صلح با آمریکا خبر می‌دهند.

به گفته آنها آمریکا از طریق مذاکره با طالبان به دنبال ایجاد چند دستگی و فروپاشی این گروه است.

انتهای پیام/.